Jak vybrat vhodný materiál

Zde se vám pokusíme přiblížit alespoň základní vlastnosti nejvíce používaných materiálů v 3D tisku. 

 

Tisková struna - materiál ABS

je to levný materiál hodící se k tisku pevných a odolných dílů, které odolávají vysokým teplotám.

ABS (akrylonitrilbutadienstyren) má ve světě 3D tisku dlouhou historii. Tento materiál byl jedním z prvních plastů, které se začaly používat v průmyslových 3D tiskárnách.I o mnoho let později je ABS stále velmi oblíbeným materiálem díky své nízké ceně a dobrým mechanickým vlastnostem. ABS je známý svou houževnatostí a odolností proti nárazu, což umožňuje tisknout odolné díly, které vydrží i další používání a opotřebení. Ze stejného důvodu se z tohoto materiálu vyrábí i stavebnice LEGO! ABS má také vyšší teplotu skelného přechodu, což znamená, že materiál vydrží mnohem vyšší teploty, než se začne deformovat. Díky tomu je ABS skvělou volbou pro venkovní použití nebo použití při vysokých teplotách. Při tisku s ABS dbejte na to, abyste 3D tiskárnu měli umístěnou v prostoru s dobrým odvětráváním, protože materiál má tendenci mírně zapáchat. ABS má také tendence se při ochlazování smršťovat, proto je důležitá kontrola teploty a správné nastavení vaší 3D tiskárny.

Výhody: Levný / Dobrá odolnost proti nárazu a opotřebení / Hladší povrchová úprava modelů / Dobrá tepelná odolnost / Ideální pro využití venku

Nevýhody: Deformace při nesprávném nastavení 3D tiskárny / Při tisku zapáchá (nevhodný pro tisk v domácnosti) / Při výkyvu okolní teploty má tendenci se smršťovat.

 

Tisková struna - materiál ASA

je běžnou alternativou ABS a díky své vysoké odolnosti vůči UV záření, teplotám a nárazům se skvěle hodí pro venkovní použití.

ASA, známý také jako akrylový styren-akrylonitril, je 3D tisknutelný plast s vlastnostmi podobnými ABS. Původně byl vyvinut jako alternativa k ABS, která by byla odolnější vůči UV záření díky změně typu pryže, která se používá ve složení. ASA je známá vysokou odolností proti nárazu, vyšší teplotní odolností a vyšší obtížností tisku. Běžně se používá při použití na ven namísto ABS díky své vyšší odolnosti vůči UV záření a drsným povětrnostním podmínkám. ASA tiskové struny si stále zachovávají mnoho stejných nevýhod v oblasti tisknutelnosti, které se vyskytují u ABS. Deformace jsou stálým problémem, se kterým je třeba počítat a přizpůsobit nastavení vaší 3D tiskárny a tiskové podložky dle doporučeného nastavení od výrobce. Dále musíte počítat s potenciálně nebezpečnými výpary, které plast během tisku vylučuje kvůli přítomnosti styrenu. Tyto tiskové struny nedoporučujeme pro tisk v domácnosti.

Výhody: Silná odolnost proti UV záření / Vysoká odolnost proti nárazu a opotřebení / Ideální pro venkovní využití

Nevýhody: Vyšší cena / Vyžaduje vyšší teploty extruderu / Vyžaduje větrání kvůli potenciálně nebezpečným výparům (nehodí se pro tisk v domácnosti)

 

Tisková struna - materiál PLA

PLA je pro většinu uživatelů 3D tiskáren oblíbeným materiálem díky snadnému použití, rozměrové přesnosti, nízké ceně a nevylučování zápachu při tisku.

Kyselina polymléčná, běžně známá jako PLA, je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných při stolním 3D tisku. Je to výchozí filament, který se používá ve většině 3D tiskáren založených na vytlačování (FDM), protože jej lze tisknout při relativně nízké teplotě. PLA je skvělým prvním materiálem, který můžete použít, když se učíte o 3D tisku, protože se snadno tiskne, je levný a při tisku nezapáchá. Je to také jedno z nejekologičtějších vláken na současném trhu. PLA se získává z plodin, jako je kukuřice a cukrová třtina, je obnovitelný a hlavně biologicky odbouratelný.

Výhody: Nízké náklady / Tuhost a dobrá pevnost / Dobrá rozměrová přesnost / Dobrá skladovatelnost / Při tisku nezapáchá / Vhodný pro tisk v domácnosti

Nevýhody: Nízká tepelná odolnost / Není vhodné pro venkovní použití (vystavení slunečnímu záření)

 

Tisková struna - materiál PET-G

Vlákna PET a PETG jsou známá svou snadnou tisknutelností, hladkým povrchem a odolností vůči vodě.

PETG je glykolem modifikovaná verze polyethylentereftalátu (PET), který se běžně používá k výrobě lahví na vodu. Jedná se o polotuhý materiál s dobrou odolností proti nárazu, ale má mírně měkčí povrch, díky čemuž je náchylný k opotřebení. Výhodou tohoto materiálu jsou také skvělé tepelné vlastnosti, díky nimž se plast účinně ochlazuje s téměř zanedbatelnou deformací.

Výhody: Lesklá a hladká povrchová úprava / Dobře přilne k lůžku se zanedbatelnou deformací / Při tisku nezapáchá

Nevýhody: Slabé přemosťování / Silná přilnavost k podložce - při sundavání výtisku / Obtížnější odstraňování podpor / Náchylnější k poškrábání (v porovnání s PLA)